Skip to main content

The Third Avenue entrance to the King County Courthouse is temporarily closed. Please use the Fourth Avenue entrance.

  
King County logo
Candidates are in the order as they will appear on the ballot
COUNTY  | CITY  | JUDICIAL  | SCHOOL  | DISTRICT  |
COUNTY
County Executive
     short and full term
Larry Phillips
Fred Jarrett
Stan Lippmann
Alan Lobdell
Susan Hutchison
Dow Constantine
Ross Hunter
Goodspaceguy
County Council
     County Council District No. 9
Mark Greene
Beverly Harison Tonda
Reagan Dunn
Port of Seattle
     Commissioner Position No. 3
Rob Holland
David Doud
Al Yuen
Port of Seattle
     Commissioner Position No. 4
Juan Paraiso
Max Vekich
Tom Albro
Robert Walker
TOP
CITY
City of Auburn
     Mayor
Shelley Erickson
Frank Lonergan
Pete Lewis
Virginia Haugen
City of Black Diamond
     Council Position No. 4
Jim Kuzaro
Paula Koch-Boyd
William Saas
City of Bothell
     Council Position No. 3
Jeffrey Bogdan
Gerry Gawne
Del Spivey
City of Des Moines
     Council Position No. 1
Anne Farmer
Matt Pina
John D. Burdine
City of Des Moines
     Council Position No. 7
Susan White
Dave Kaplan
Chris Alexander
City of Federal Way
     Council Position No. 6
Troy J. Smith
Roger Freeman
David St. John
Lorie Wood
Diana Noble-Gulliford
City of Federal Way
     Municipal Court Judge Position No. 1
James A. Santucci
Mark S. Knapp
Rebecca C. Robertson
Williams Jarvis
Michael Morgan
Matthew York
City of Lake Forest Park
     Council Position No. 3
John Wright
Chuck Paulsen
Jean Thomas
City of Kirkland
     Council Position No. 5
Karen Tennyson
Amy Walen
Matt Gregory
City of Kenmore
     Council Position No. 2
Diane A. Brennan
Bob Black
Laurie Sperry
City of Kent
     Council Position No. 6
Elizabeth Albertson
Barbara Phillips
Geoff Koepp
City of Milton
     Mayor
Leonard Sanderson
Katrina Asay
Mark Beaudry
City of Maple Valley
     Council Position No. 2
Jim Flynn
Bill Allison
Glenn T. Smith
City of Newcastle
     Council Position No. 5
Rich Crispo
Larry Betsch
Karin Blakley
City of Seattle
     Mayor
Mike McGinn
James Donaldson
Greg Nickels
Joe Mallahan
Kwame Wyking Garrett
Jan Drago
Elizabeth Campbell
Norman Zadok Sigler
City of Seattle
     Council Position No. 4
Sally Bagshaw
Thomas Tobin
Brian Carver
Dorsol Plants
David Bloom
City of Seattle
     Council Position No. 6
Marty Kaplan
Nick Licata
Jessie Israel
City of Seattle
     Council Position No. 8
Mike O'Brien
Rusty Williams
Bobby Forch
David Miller
Jordan Royer
Robert Rosencrantz
City of Shoreline
     Council Position No. 3
Janet Way
Patty Hale
Will Hall
City of Tukwila
     Council Position No. 3
David Weaver
Allan Ekberg
Jeremy J. Eide
City of Woodinville
     Council Position No. 7
Toren Heald
Bernie Talmas
Peter Tountas
TOP
JUDICIAL
Court of Appeals, Division No. 1, District No. 1
     Judge Position No. 3
Robert D. Kelly
Anne L. Ellington
TOP
SCHOOL

Clarification on Seattle school district races: In the primary, the director positions are voted on by registered voters living in the director district. In the general election, these positions are voted at large by all registered voters.

Seattle School District No. 1
     Director District No. 5
Joanna Cullen
Andre Helmstetter
Mary E. Bass
Kay Smith-Blum
Seattle School District No. 1
     Director District No. 7
Wilson Chin
Betty Patu
Charlie Mas
Snoqualmie Valley School District No. 410
     Director District No. 1
G. Scott Hodgins
Geoffrey Doy
Paul Houldridge
Kent School District No. 415
     Director District No. 5
Tim Clark
Dale Smith
Dave Watson
Northshore School District No. 417
     Director District No. 1
Julia Lacey
Arthur Hu
Jeff Wirrick
Sue Buske
TOP
DISTRICT
North Highline Fire District
     Commissioner Position No. 3
Peggy Noble
David Lawson
Ray Austin
South King Fire and Rescue
     Commissioner Position No. 3
Jerry P. Harris
J. Roger Hershey
John Rickert
TOP

TTY: Relay 711

Sign up for email or text notifications